Australijskie badania dowiodły, że spożywanie tych warzyw może skutecznie obniżyć ciśnienie krwi. Mowa o grupie warzyw krzyżowych, do których należą m.in. brokuły, kalafior i kapusta. Co ciekawe, efekty ich wprowadzenia do codziennej diety były lepsze niż w przypadku warzyw korzeniowych, jak ziemniaki i marchew.Działanie brokułów na łagodnie podwyższone ciśnienie może być zauważalne już po dwóch tygodniach. Potwierdza to badanie opublikowane w BMC Medicine, przeprowadzone wśród osób w średnim i starszym wieku (50-75 lat).
To prawdziwa skarbnica witamin i minerałów, a do tego działa korzystnie na układ sercowy, obniżając ciśnienie tętnicze. O czym mowa? O soku z pomidorów! Pomidory w każdej postaci są niezwykle zdrowe, dlatego warto je jeść każdego dnia - lub pić, właśnie w postaci soku.
Nadciśnienie tętnicze to jedna z chorób cywilizacyjnych, którą można rozpoznać samemu w domu - ważne, aby regularnie wykonywać pomiary ciśnienia, zapisywać je w dzienniczku, a następnie wyniki pokazać lekarzowi. Tylko w ten sposób można w porę wykryć chorobę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Jednak nie wszystkie pomiary są sobie równe - lekarz radzi, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie, aby nie fałszować wyników!
Według danych sporządzonych przez Główny Urząd Statystyczny oraz Ministerstwo Zdrowia wynika, iż najczęstsze przyczyny zgonów w Polsce obejmują choroby układu krążenia. Możemy do nich zaliczyć chociażby zawał serca. Z tego względu ważna jest profilaktyka oraz zadbanie o to, by nie znaleźć się w grupie podwyższonego ryzyka.
Sezon na bób rozpoczął się z przytupem, a za pół kilogramowy woreczek ziaren zapłacimy około 10 zł. To, biorąc pod uwagę początek sezonu, bardzo przystępna cena. Bób warto jeść, gdyż jest świetnym źródłem kwasu foliowego (100 gramów pokrywa 100 proc. dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek), ale też nie każdy może pozwolić sobie na objadanie się bobem. Jakie wartości odżywcze ma bób i kto powinien na niego uważać?
Nadciśnienie tętnicze to choroba, która bardzo długo rozwija się bezobjawowo. Nieleczone może prowadzić do poważnych schorzeń, jak np. zawał serca. Dlatego bardzo ważne jest, aby prawidłowo rozpoznać wczesne objawy nadciśnienia i wdrożyć odpowiednią terapię.
Bądźmy szczerzy: ser to kaloryczna bomba, ale za to jaka smaczna! Pasuje do kanapek, sałatek, choć sam w sobie stanowi rarytas. Postawiony na desce na grillu lub przyjęciu, szybko znika. Niestety wiele osób usuwa go ze swojej diety w obawie przed kaloriami czy cholesterolem. Istnieje jednak rodzaj sera, który nie tylko jest zdrowy dla serca, ale i – ponieważ nie ma wielu kalorii – sprzyja odchudzaniu.
Oliwa północy jest zdrowsza od oliwy z oliwek - mowa oczywiście o naszym rodzimym oleju rzepakowym, który pod wieloma względami bije oliwę z oliwek na głowę.
Bez właściwej diety utrzymanie ciśnienia tętniczego w normie jest niemożliwe. Dzięki niej możemy nie tylko uregulować wysokie ciśnienie krwi, ale też zapobiec rozwojowi wielu chorób. Jaką więc dietę warto stosować, gdy ciśnienie jest podwyższone? Które produkty w szczególności powinny się w niej znaleźć?
„Obecnie możemy wyróżnić dwa główne rodzaje diet, które wygrywają rankingi najzdrowszych diet świata i przy okazji są dietami jednymi z najlepiej przebadanych w kontekście chorób układu krążenia. Jest to dieta śródziemnomorska i dieta DASH, czyli modyfikacja diety śródziemnomorskiej kierowana do osób z nadciśnieniem tętniczym.” - powiedziała dietetyczka kliniczna mgr Magdalena Kartasińska – Kwaśnik.